Чому просів долар і що буде з курсом далі? - Актуальне

Долар в обмінниках стрімко знижується. Лише минулого тижня "зелений" подешевшав на всіх сегментах валютного ринку на 1-1,2%, — з 26,43/26,70 до 26,10/26,38 грн/$, досягнувши одинадцятимісячного мінімуму.

Що зміцнило гривню?

Економісти кажуть, що роль відіграли декілька основних факторів.

"Гривня ревальвує через валютні надходження від нашого аграрного експорту, який за підсумками першого кварталу зріс на 22,5% порівняно із показниками аналогічного періоду минулого року, — пояснює в коментарі газеті "Експрес" Андрій Новак, голова Комітету економістів України. — Додайте ще надходження від наших заробітчан, вони б’ють всі рекорди. За минулий рік лише офіційними каналами до України надійшло 14 млрд доларів. Тож маємо позитивний зведений баланс. Крім того, новообраний Президент і його команда анонсували, що не припинятимуть співпрацю з МВФ. Гривня позитивно реагує на подібні заяви".

"Спрацьовує і сезонний фактор, — вважає економіст Борис Кушнірук. — Навесні-влітку гривня зазвичай зміцнюється, восени-взимку — слабшає. Винятком був попередній зимовий період, коли гривня підвищилася в ціні. Тоді це було пов’язано зі збільшенням валютних надходжень до країни напередодні президентських перегонів. Ревальвації гривні сприяє і політика Нацбанку щодо випуску ОВДП. Сьогодні ставка рефінансування НБУ є значно вищою за інфляцію (17,5%), тому вкладання грошей в українські облігації – доволі привабливе. Рекордний приплив іноземних портфельних інвестицій в гривневі ОВДП у квітні призвів до зміцнення гривні щодо долара та євро на 2,3% і 3,1% відповідно".

"У першому кварталі року "Нафтогаз" не робить закупівель імпортного газу для закачування у сховища, — додає екс-міністр економіки Володимир Лановий. — Тобто не виходить на ринок, за гривні не купує долари, і тиск на нашу національну валюту менший.

Як на мене, є ще одна причина зміцнення гривні — це зміна політики Нацбанку. У попередні роки НБУ девальвував гривню на догоду експортерам-олігархам, латифундистам. Можливо, там нарешті зрозуміли, що падіння гривні завдає найбільшої шкоди внутрішньому ринку, викликаючи підвищення цін на ньому. А через відсутність внутрішніх інвестицій не зростає економіка, відбувається падіння виробництва, споживач стає біднішим".

Чи здешевшають імпортні товари?

"Не думаю, що це станеться, — каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — Наші імпортери розуміють, що коїться із курсом, тому всі валютні ризики закладають у ціну товару. Коли валюта дорожчає, то ціни стрімко йдуть вгору, а коли дешевшає — не поспішають знижуватися".

Як глибоко просяде долар?

"Очікуємо подальшого зниження долара щодо гривні, — прогнозує старший аналітик "Альпарі" Вадим Іосуб. — Цього тижня долар на міжбанку може бути на рівні близько 26 гривень, а готівковий у банках — близько 25,9/26,1 гривень".

"Цілком реально, що влітку курс гривні може зміцнитися до 25 гривень за долар, — додає Володимир Лановий. — Гадаю, за декілька років курс гривні щодо долара можна "підтягнути" до цілком збалансованого, економічно обгрунтованого стану — 14-15 гривень за долар. Тоді б й імпортери змушені були знижувати ціни на товари із-за кордону".

"Курс гривні залежатиме і від ситуації з парламентськими виборами, — вважає Борис Кушнірук. — Якщо будуть позачергові вибори до Верховної Ради, гривня може перестати зміцнюватися через політичну турбулентність".

Які ризики існують для гривні?

"У бюджеті на цей рік закладено курс 29,3 гривні за долар, — каже Андрій Новак. — Якщо НБУ та уряд вирішать, що ненадходження до бюджету через зміцнення гривні надто великі, то цілком ймовірна штучна девальвація валюти".

"Упевнений, що цьогоріч ми не отримаємо чергового траншу МВФ, — зазначає Борис Кушнірук. — На це є дві причини. Офіційна — не всі вимоги, які були передбачені попереднім меморандумом, виконані. Зокрема, не ухвалений закон про так званий "спліт" (розділення між НБУ та Комісією з цінних паперів функцій
контролю). Неофіційна причина пов’язана із ситуацією довкола "ПриватБанку". Зараз українські суди ухвалюють рішення на користь екс-власників цього банку. Якщо приймуть рішення щодо компенсації Ігорю Коломойському, то це буде великим ляпасом для МВФ. Там скажуть: "Якщо хочете щось комусь компенсувати, тоді робіть це, але не за рахунок наших грошей".

"Гривня залишається під впливом торгового конфлікту між США та Китаєм, а також цін на сировину, — пояснює Андрій Шевчишин, керівник відділу аналітики FOREX CLUB. — Скорочення глобальної торгівлі торкнеться виробничої активності найбільших економік світу, в першу чергу Китаю та Європи, які виступають для України найважливішими торговельними партнерами. В результаті, можуть впасти ціни не лише на ключові сировинні товари українського експорту, а й обсяги експорту, що значно обмежить надходження валютної виручки у країну".

Радимо вашій увазі текст про новий винахід науки допоможе зменшити забруднення планети.


Джерело статті: “https://expres.online/news/chomu-prosiv-dolar-i-shcho-bude-z-kursom-dali”

Загрузка...

Эксперт. Значения слова эксперт в толковых словарях:

Толковый словарь Ожегова. Эксперт. - специалист, дающий заключение при рассмотрении какого-нибудь вопроса. Пример: Судебные экперт.
Ефремова Т.Ф. Толковый словарь русского языка. Эксперт. Специалист в какой-л. области знания, привлекаемый для того, чтобы высказать свое мнение, дать заключение по какому-л. делу, вопросу.

Дайджест новостей
On Top